SSS

T.C. Kimlik Kartı

Kimlik kartı başvurusu ile ilgili sorularınız için

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/SSS.aspx

 

DİKKAT: Kimlik kartınızın başvuru durumunu “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” adresindeki “Başvurum hangi aşamada” linkinden sorgulayabilirsiniz. Kargo süreci için PTT tarafından e-posta ile bilgilendirme yapılmamakta, adres değişikliği talep edilmemektedir. Kargo adres değişikliği formu şeklinde gönderilen e-posta’lara itibar etmeyiniz.

Kimlik kartı hangi amaçla kulanılır?

Kimlik kartı; kimlik doğrulama, seyahat belgesi ve elektronik imza amacıyla kullanılmaktadır.

Kimlik kartının üzerinde hangi bilgiler bulunur?

Kimlik kartının ön yüzünde; TCKN, ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk, seri no, geçerlilik tarihi ve imza sahibinin imza bilgileri, arkayüzünde ise; anne adı, baba adı, kartı veren makam, PIN erişim numarası (PEN), MRZ (Makine okunabilir alan), barkod (TCKN kodlanmış) bilgileri bulunmaktadır.

Kimlik kartının içine hangi bilgiler kaydedilir?

Kimlik kartının içinde; TCKN, ad, soyad,  anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, cinsiyet, medeni hal, din, kan grubu, önceki soyad, seri no, geçerlilik tarihi bilgileri ile kart sahibine ait fotoğraf, parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi gibi biyometrik bilgiler elektronik olarak kaydedilmektedir.

Kimlik kartının içindeki bilgileri nasıl okuyabiliriz?

Kimlik kartının içindeki TCKN, ad, soyad bilgileri yetki gerektirmeden standart kart okuyucularla okunabilmektedir.

Diğer kimlik bilgilerini ve fotoğraf bilgisini okumak için güvenli bir kart okuyucuya (Kart Erişim Cihazı - KEC) ve Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilecek rol sertifikasına ihtiyaç vardır. Rol sertifikası kartan bilgi okunması sırısında bilgiyi okuyanı yetkilendirmek için kullanılır.

Fotoğraf dışındaki biyometrik bilgileri okuyamazsınız. Bu bilgiler sadece güvenlik testlerinden geçmiş Kart Erişim Cihazı (KEC) tarafından okunabilir. KEC biyometrik doğrulama yaptıktan sonra biyometrik bilgileri üzerinde tutmaz veya dışarıya iletmez. Yani biyometrik bilgiler ağda dolaşmaz ya da harici uygulamalar tarafından okunamaz.

Kimlik kartındaki bilgiler daha sonra yetki dahilinde değiştirilebilr mi?

Kimlik bilgileri değişikliğinde yeni kimlik kartı verilir. Kartın içindeki bilgiler değiştirilemez.

Kimlik kartına bilgi yazılabilir mi?

Kart içinde e-imza ve acil sağlık bilgisi için boş alan bırakılmıştır. E-imza ve acil sağlık bilgisi kart dağıtıldıktan sonra Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdrülüğünün vereceği rol sertifikası kullanılarak yektili kurum tarafından karta yazılacaktır. Bunun dışında karta veri yazılamaz.

Fotoğraf

T.C. Kimlik Kartı üzerine neden siyah-beyaz fotoğraf basılmaktadır?

T.C. Kimlik Kartlarında polikarbon tipi malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemeden hazırlanan T.C. Kimlik Kartları lazer teknoloji ile kişiselleştirildiğinden, fotoğraf karta siyah-beyaz basılabilmektedir.

Biometri

Kimlik kartında hangi biyometrik veriler bulunmaktadır?

T.C. Kimlik Kartında kart sahibine ait parmak izi, parmak damar izi ve el aya damar izi bulunmaktadır.

Biyometrik veriler kimlik kartına niçin kaydedilmektedir?

Temaslı çip içerisinde saklanan kişiye özgü bilgiler (kişisel, kimlik ve biyometrik) ile, kart sahibinin elektronik ortamda kimliğinin doğrulanması amaçlanmıştır.

Şifre

T.C. Kimlik Kartı şifremi nasıl değiştirebilirim?

T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunarak değiştirebilirsiniz.

Elektronik İmza

T.C. Kimlik Kartının, elektronik imza özelliği olacak mı?

Evet, T.C. Kimlik Kartlarının elektronik imza özelliği bulunmaktadır.

T.C. Kimlik Kartındaki elektronik imza işlevini kullanmak için ne gereklidir?

T.C. Kimlik Kartına, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün belirleceği bir şekilde elektronik imza yüklenmesi gerekmektedir.