BASINDA

KKTC için Elektronik Kimlik Yönetim Sistemi ve Kamu Sertifikasyon Merkezi Açıldı
KKTC Kimlik Kartı KKTC Kimlik Kartı T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yürüttüğü KKTC e-Devlet Projesi kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından KKTC’ye özgün olarak geliştirilen Elektronik Kimlik Yönetim Sistemi ve Kamu Sertifikasyon Merkezinin açılış töreni 28 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

 

 

Yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandığı törende, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat kimlik kartlarını ilk teslim alanlar oldu.

 

Törene, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, T.C. UDH Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ensar Kılıç, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Lami KAYA ve TÜBİTAK BİLGEM UEKAE Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih ÜSTÜNER, E-Kimlik Uygulamaları Birim Yöneticisi Dr. Oktay ADALIER, Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Türksat Genel Müdür yardımcıları Cemal Tunalı ve Dr. Halil Yeşilçimen, Türksat Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu ve Bilişim Sözleşme Yönetimi ve Mali Takip Direktörü Ahmet Aslanpınar katıldılar.

 

 

02.06.2015 | Basın Açıklaması

Kamu Teknoloji Günleri Düzenlendi
Kamu Teknoloji Platformu Kamu Teknoloji Platformu tarafından, Kamu Teknoloji Günleri etkinliğinin ikincisi 21 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da düzenlendi. “E-Devlet ve Veri Yönetimimde Kurumlar Arası İşbirliği” temasıyla gerçekleştirilen etkinliğe TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Lami KAYA ile birlikte BİLGEM UEKAE E-Kimlik Uygulamaları Birim Yöneticisi Dr. Oktay ADALIER katıldı.

 

 

Programda Dr. Oktay ADALIER, çipli kimlik Kartlarının hayatımıza getireceği yenilikleri anlatan bir sunu gerçekleştirdi. Sunumların yanı sıra BİLGEM İş Geliştirme Birimi tarafından  bir tanıtım standı kurularak, BİLGEM'in geliştirdiği teknolojiler tanıtıldı.

 

 

05.05.2015 | Basın Açıklaması

Uluslararası İstanbul Biyometri Konferansı Yapıldı
BT HaberYeni e-kimlik kartlarına dair ayrıntılar Uluslararası İstanbul Biyometri Konferansı 2013’te gün yüzüne çıktı. Uluslararası İstanbul Biyometri Konferansı’nda geleceğin şehirlerinin en önemli unsurları arasında görülen biyometrik kimlik doğrulama sistemleri masaya yatırıldı.

 

İstanbul Marriott Hotel Asia’da 29-30 Mayıs tarihlerinde yapılan etkinlikte biyometride kilit teknolojiler, biyometri teknolojilerinin avantajları, parmak izi, parmak damar izi, iris, yüz ve ses tanıma teknolojileri, biyometride yeni standartlar ve hükümet politikaları masaya yatırıldı. Merakla beklenen yeni T.C. Kimlik Kartı’na dair önemli ayrıntılar da konferansta paylaşıldı.

 

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Proline Bilişim İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin rekabetçilik endeksinde 59’uncu, inovasyonda ise 43’üncü sırada bulunduğuna dikkat çekerek, geleceğin biyometri teknolojilerinin Uluslararası İstanbul Biyometri Konferansı’nda tartışılması ile birlikte sektördeki işbirliklerinin artacağını ve oluşacak sinerjinin ülke ekonomisine olumlu katkılar yansıtacağını vurguladı.

 

 

10 yıl dayanıklı ve milli patentli kimlik kartı

Etkinlikte söz alarak, kredi kartı boyutundaki yeni e-kimlik kartlarının işletim sistemi, çip, yönetim sistemi ve açık anahtar altyapısı gibi bileşenlerinin Türkiye patentli olduğunu açıklayan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz, kartın gelişmiş güvenlik sistemleriyle bireysel bilgi mahremiyetini koruduğunu kaydetti. Kartın 10 yıl dayanıklı çiplerin yanı sıra fiziksel ve yazılımsal koruma önlemlerine sahip olduğunu belirten Palaz, yeni kimlik kartlarının taklit edilmesinin çok zor, kopyalanmasının ise neredeyse imkânsız olduğunu söyledi.

 

 

Hak etmeyenin hizmet alması önlenecek

Kimlik doğrulamada kullanılan parmak damar izi ve avuç damar izi gibi biyometrik bilgilerin milli patentli çiplerde saklanacağını söyleyen Dr. Hasan Palaz, kartın sakladığı bilgilerin çok kısa bir süre içerisinde sensörlü cihazlar üzerinden doğrulanmasıyla vatandaşların çok daha doğru ve hızlı hizmet alabileceğini vurguladı. Yeni e-kimlik kartlarının elektronik kimlik doğrulama sistemleriyle uyumlu çalışacağını ifade eden Palaz, taklit ve tahrif edilemeyen bu kartlar sayesinde hak etmeyen kişilerin hizmet alması, başkasının kimliğini kullanarak ya da çalarak hizmet alma, onaysız işlem yapılması gibi vatandaşın adil hizmet almasının önünde engel teşkil eden usulsüzlüklerin tarihe karışacağının altını çizdi.

 

 

Doğrulamayı TÜBİTAK’ın geliştirdiği Kart Erişim Cihazı (KEC) yapacak

TÜBİTAK’ın e-kartlardaki bilgileri doğrulayacak Kart Erişim Cihazı’nı geliştirdiğini açıklayan Dr. Hasan Palaz, çağdaş güvenlik sertifikalarına sahip, internet üzerinden güvenli işlem sağlayan, mahremiyeti koruyan, e-imzayı destekleyen ve kolay kullanılan KEC cihazlarının kurumsal, bireysel, mobil ve kiosk versiyonlarını da geliştirdiklerini ifade etti.

 

 

29.05.2013 | BT Haber

e-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler Toplantısı gerçekleştirildi
Bakanlik_Logoİçişleri Bakanı Muammer Güler, vatandaşa kolay taşınabilir, taklit ve tahrif edilmesi kolay olmayan, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet verilmesini sağlayacak ve biyometrik özelliklere sahip kimlik kartları verileceğini belirtti.

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara’da düzenlenen 'e-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler' konulu toplantıya katıldı.

 

Bakan Güler, toplantıdaki konuşmasında, 'e-Devlet Kapısı'nı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan 'adeta bir internet sitesi' olarak tanımladı, sitenin amacının kamu hizmetlerini, bilgi ve iletişim teknolojileriyle vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına etkin ve verimli şekilde sunmak olduğunu vurguladı.

 

 

 

e-Devlet kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nca önemli projeler yürüttüklerini belirten İçişleri Bakanı Muammer Güler, bunlardan birinin e-İçişleri Projesi olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, 2010 yılı başında uygulamaya alınan bu projeyle 21 merkez birimi, 81 valilik, 892 kaymakamlık ve 81 il özel idaresinin kendi alanlarında elektronik imza kullanarak yazıştıklarını, bütün iş ve işlemlerini elektronik ortamda başarılı şekilde yaptıklarını dile getirdi.

 

 

e-Devlet çalışmalarının temelini ise Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Projesi'nin teşkil ettiğine dikkati çeken İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1980'li yıllarda başlatılan ve 2003'te uygulamaya konulan MERNİS'in, nüfus kayıtlarının elektronik ortamda tutulan bir ana sistem olduğuna işaret etti. İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'MERNİS sistemi, günümüz teknolojilerine uygun olarak çalışan web tabanlı bir uygulama olup, kimlik paylaşımının daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlamaktadır' dedi.

 

 

Kimlik Paylaşımı Sistemi ile MERNİS tabanında yer alan nüfus ve kimlik bilgilerinin kamu hizmeti veren kurumlar, gerçek ve tüzel kişilere elektronik ortamda aktarılmasının sağlandığını ifade eden İçişleri Bakanı Muammer Güler, bugün itibarıyla bu sistemden 2 bin 530 kurumun faydalandığını aktardı.

 

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir diğer önemli projelerinin de 'Elektronik Kimlik Kartı' olduğunu belirterek, vatandaşa kolay taşınabilir, taklit ve tahrif edilmesi kolay olmayan, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet verilmesini sağlayacak ve biyometrik özelliklere sahip kimlik kartları verileceğini bildirdi.

 

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'Bu projenin amacı kurum ve kuruluşlardan daha hızlı hizmetin alınmasını sağlayarak vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak, elektronik ortamda sunulan hizmetlerde güvenli anahtar görevi yapmak, e-devlet uygulamalarını desteklemek ve AB uygulamalarıyla uluslararası standartlara uyum sağlamaktır. Kimlik kartlarının bu yıldan itibaren 3 veya 4 yıl içerisinde bütün vatandaşlarımıza dağıtılması öngörülmektedir' diye konuştu.

 

 

Mahalli idarelerin yürüttüğü 'yerel bilgi' ve 'e-Vergi' projeleriyle ilgili de bilgi veren İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'Her iki projede amaç belediyelerimizdeki hizmetlerin kolaylaştırılmasını sağlamaktır' dedi.

 

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ayrıca sınav adaylık başvuruları, adres değişikliği bildirimi, e-pasaport, sürücü belgesi ceza puanı ve iptal işlemi sorgulaması gibi hizmetlerin, e-devlet kapısından başarıyla sunulduğunu kaydetti.

 

 

14.03.2013 | Basın Açıklaması